keep talking...


Home
Novinky
Biografie
Diskografie
Texty
Překlady
Průvodci
Vystoupení
Kalendář
Floydopedia
Knihy
Články
Fotogalerie
Ke stažení
Odkazy

webmaster

               
               
      čas      
 -43d 2h 17m 
  Praha 
               
               
PinkFloyd.cz English
English
Víte, že spolupráce Erica Claptona a R. Waterse na albu The Pros and Cons of Hitch Hiking se zrodila na základě spolupráce na soundtracku k filmu Johna Hurta "The Hit"? Víte, že v seriálu Randall and Hopkirk hraje hlavní roli otec Guye Pratta (a v 5. díle je Battersea Powerplant ještě fuknční) Víte, že Roger Waters má zalubu v golfe?
 Víte, že... 
  
Twitter Instagram
Facebook    g+

Historie

Český fanklub Pink Floyd formálně vznikl jako občanské sdružení na podzim roku 2001. Tomu však přecházel několikaletý vývoj událostí.

Prvotním podnětem byly stránky Pavla Šimka - Eclipse Archives, které patřily k tomu nejlepšímu, co bylo možné ve své době nalézt na českém internetu na téma Pink Floyd. Jednalo se o polovinu devadesátých let, kdy světový web bylo tříleté dítě a e-mail se běžně používal jen mezi studenty VŠ a zaměstnanci pokrokových firem. Tehdy vznikla e-mailová konference eclipse-news, jejíž původní účel byl informovat o novinkách a změnách na web stránkách Eclipse Archives.

Protože do této konference mohli zpětně přispívat všichni přihlášení, brzy se tato konference proměnila v hlavní česko-slovenskou e-mailovou konferenci na téma Pink Floyd. Kolem ní se pak vytvořila skupina jejích stálých přispívatelů (a ještě větší skupina stálých čtenářů). Netrvalo dlouho a zrodil se nápad uspořádat sraz lidí z konference, aby se vzájemně poznali a k e-mailovým přezdívkám si připojili obličeje. Tak proběhla dnes již historická Pink Floyd Party ´98 v Pink Floyd Caffé v Praze.

Pink Floyd Party splnila svůj účel dokonale. Právě schůzky ohledně tohoto projektu se postupně rozšiřovaly, až se z nich staly nepravidelné schůzky aktivních členů konference Eclipse-news a jejich přátel. Vytvořilo se tak společenství lidí, "jádro" dnešního fanklubu a vznikla tradice neformálních setkání, která se ve stejném duchu konají dodnes.

Prvotním impulsem pro založení oficiálního sdružení byl blížící se koncert Rogera Waterse v Praze v roce 2002, pro které se hodilo vystupovat jako právnický subjekt. Diskuze nakonec vyústily v založení občanského sdružení Pink Floyd fanklub CZ.

Pink Floyd fanklub v datech

1998 19.9.1998 „Pink Floyd Party 98“, koná se první setkání účastníků e-mailové konference eclipse-news a jejich přátel. Přestože se všichni vidíme poprvé (a jde vskutku o různorodou společnost věkem, vzděláním a životními zkušenostmi), rychle nalézáme společná témata nejen o hudbě, která nás spojuje. Akce je neformální a přátelská, s dobrou hudbou, videem, jídlem, pitím a atmosférou.
 
1999

22.10.1999 „El Checo Party“. Jedno z mála dokumentovaných setkání, pojmenované podle jednoho zahraničního přispívatele konference. Za jeho výlet do rodné země jsme dodnes vděční, protože tak krom jiného vzniká tradice putující butylky (peruánská zdobená "placatka"). Při tomto a dalších setkáních získává ucelenou podobu projekt Dark Matter, společný archiv neoficiálních (RoIO) nahrávek Pink Floyd.

 
2000

Od roku 2000 se scházíme pravidelně každý druhý nov po různých pražských restauracích. Kromě výměny dojmů, zkušeností a nahrávek nakonec vytváříme stanovy budoucího sdružení. Zatím ještě bez Vlasty M.

 
2001

11.10.2001 registrace občanského sdružení Pink Floyd fanklub CZ. Vzniká tak základna třinácti členů (již s legendárním Vlastou M.), která se od té doby stále rozšiřuje. Dlužno podotknout, že zmíněný V. M. odmítá v rámci sdružení přijmout jakoukoli funkci, kromě funkce pokladníka, kterou se neúspěšně snaží prosadit na doživotí!

V roce 2001 fanklub získává doménu www.pinkfloyd.cz. Zakládáme e-mailovou konferenci členů fanklubu. Obsah stránek vzniká postupně společným úsilím Martina a Zorana, největší obsahovou hodnotu však poskytuje Johnny, když většinu svého materiálu přenáší ze svých skvělých osobních stránek věnovaných Pink Floyd. Vzniká tak podoba webu s nejcennějšími rubrikami jako Biografie, Diskografie, Texty, Překlady a Průvodci.

 
2002

12.1.2002 se scházíme poprvé mimo Prahu, v útulném prostředí pardubické čajovny Na Paletě.

23.1.2002 se fanklub podílí na prvním projektu Filipa Benešovského a jeho přátel – The Wall 2002 v pražském klubu Futurum. Tuto skvělou show, doprovázejí některá scénická ztvárnění z filmu Alana Parkera. Během představení je stavěna mezi hudebníky a diváky skutečná zeď, na kterou se promítají videoprojekce a texty písní. Jako fanklub (vyjma V. M.) se podílíme také organizačně. Přípravy na koncert jsou pojaty přímo perfekcionisticky a tomu odpovídá i výsledek – jsme u vytržení z výkonu hudebníků a ani netušíme, co nás ještě od Filipa Benešovského a přátel kolem něj v budoucnu čeká. - foto -

Vzniká současná podoba loga fanklubu. Z mnoha návrhů vítězí jednoduchost a univerzálnost. Fanklub nechává pro každého člena vyrobit tričko s logem v bílé a černé barvě.

10.6.2002 Roger Waters koncertuje v Praze. Fanklubu se daří mistra přivítat při příjezdu do koncertní haly (nápisem „Welcome to the semtex machine“). Některým výjimečně šťastným se podaří získat mistrův autogram. Koncert je mimořádný! - foto -

30.11.2002 V tomto roce se v Pardubicích scházíme ještě jednou.

 
2003

1.-2.2.2003 se na rádiu Beat účastníme víkendu s Pink Floyd. Fanklub vytvoří playlist, jednotlivé skladby doplní komentářem a pro posluchače uspořádá soutěž.

4.-6.4.2003 se poprvé setkáváme na horské chatě na Zvonici, v Kořenově. Koná se zde valná hromada našeho sdružení. Z tohoto víkendového "soustředění" se stává příjemná tradice. Kromě krásného prostředí a čerstvého vzduchu si nás získává přátelský personál a rodinná atmosféra. Přichází čas na četné audio a videomateriály, které vychutnáváme promítané na zeď nebo na plátně.

Projekt Dark Matter se patřičně rozšířil. Fanklub zakládá „knihovničku“ – soubor materiálů, které je možné si zapůjčit. Jde zejména o běžně nedostupné audio nebo videonahrávky, knihy, propagační materiály, atd. Fanklub má nyní dvacet stálých členů.

Na přelomu listopadu a prosince 2003 (někteří z nás ještě v lednu 2004) podniká fanklub výlet na jedinečnou výstavu Pink Floyd do Paříže - Interstellar Exhibition v muzeu hudby (Cité de la Musique). Bylo vskutku na co koukat (foto).

Před Vánočními svátky 2003 se scházíme na hudebně vizuálním setkáním (pracovně nazvaném HUVISE). Jde o promítání v posluchárně fakulty jedné nejmenované pražské vysoké školy, kde na špičkovém audio systému vychutnáváme vybrané koncerty a jiné hudební floydovské lahůdky. Akce je pro svůj úspěch opakována.

Fanklubu se daří zajistit pro své členy mnohé slevy. Hromadně objednáváme CD a DVD nosiče, lístky na koncerty, skupinové jízdné na akce, slevy v Pink Floyd café, apod.

 
2004

15.8.2004 koncertuje Filip Benešovský a přátelé se svojí The Wall, tentokrát v Plzni na Náměstí Republiky v rámci festivalu „Na Ulici“. Nechybí Johnnyho titulky a české překlady písní. Z tohoto koncertu později vzniká DVD v 5.1 prostorové úpravě. Oba projekty pro nás (a jistě nejen nás) znamenají mimořádný zážitek.

V září 2004 fanklub pořádá akci 10 let poté u příležitosti výročí koncertu Pink Floyd v Praze na Strahově. Akce probíhá v klubu Rock Café, kde se uskuteční koncert brněnské revivalové skupiny RUM P.S., v kinosále se pak promítá DVD PULSE. Koncert této zkušené revivalové skupiny navštívil fanklub i již v únoru 2004 v obci Odolena Voda.

 
2005

2.9.2005 se Filip Benešovský a přátelé pouštějí znovu do projektu The Wall, tentokrát v rámci Žatecké dočesné. foto1 - foto2

15.-16.10.2005 podnikáme podzimní víkendový výlet s horskými koly na Zvonici. Vzniká tak pomyslná odnož fanklubu, která si začne říkat příznačně "kolofloyd", a v budoucnu uskuteční nejeden příjemný sportovní zážitek.

 
2006

Rok 2006 je přímo nabytý událostmi. Členská základna se rozrůstá, koncem roku je nás bezmála třicet. Fanklub také vylepšuje svůj web, postupně přibývají rubriky Floydopedie, Fotogalerie, vylepšuje se forum "Tvůj názor". Výrazně narůstá návštěvnost stránek. Začíná také fungovat prodej v sekci "Nabízíme".

11.3.2006 koncertuje David Gilmour v Hamburku. Fanklub nakupuje lístky a pořádá hromadný výlet, pro většinu zúčastněných nezapomenutelný. Vzpomínáme hlavně na zimní atmosféru přístavního velkoměsta a hřejivý hudební zážitek kytarového mistra. - foto - Naše dojmy pak tradičně sdílíme v dubnu na Zvonici.

Sledujeme také koncertní turné Rogera Waterse. Někteří podnikáme 4.6.2006 výlet do Verony, jiní si vychutnáváme 8.6.2006 koncert v Berlíně. Někteří pro jistotu obojí.

9.9.2006 koncertuje Filip Benešovský v zahradách pivovaru Eggenberg v Českém Krumlově. Již poněkolikáté tak ožívá projekt The Wall. Open air benefiční koncert probíhá v rámci Dne Bez Bariér. Fanklub se nejen na akci podílí (Johnnyho české titulky, přípravné práce „ bedňáků“, pódioví „zedníci“, organizační práce), ale také prezentuje sám sebe. Poprvé má v areálu koncertu vlastní stánek. Krom dobré nálady kolem sebe šíří hudbu z 2 DVD The Wall 2004. Tento nosič je zde k prodeji, stejně jako trička, která přímo na akci nechal fanklub vyrobit (motiv The Wall). Uplatní se i zbrusu nová vlajka (180x180cm velká gumo-plachta) s logem fanklubu, která je jinak vystavena v Pink Floyd café. Celý koncert je bohatě prezentován v masmédiích, propagován na billboardech po celé ČR, plakátech a pohlednicích. Jsme rádi, že zde nechybí logo fanklubu. foto

16.11.2006 přicházejí bratři Kašparové, Filip Benešovský a ostatní hudebníci ze "Zdi" s novým projektem Dark Side Of The Moon, který se poprvé koná v kině Sokol v Roudnici Nad Labem. Zazní nejen kompletní playlist z odvrácené strany měsíce, ale i zajímavý průřez z tvorby Pink Floyd a Rogera Waterse. Hudební zážitek je posílen vizuálním doprovodem formou videosekvencí. Na jejich vzniku, stejně jako organizaci koncertu, jsme se jako fanklub mohli podílet. Tato akce, původně zamýšlená jako narozeninový dárek, má takový úspěch, že je 12.1.2007 v Roudnici Nad Labem reprízována. - foto -

4.12.2006 fanklub uskutečňuje expedici do Milána na minimalistickou výstavu Storma Thorgessona.

 
2007

13.4.2007 koncertuje Roger Waters v Praze. Pokoušíme se oslovit pana Waterse za účelem neformálního setkání nebo tiskové konference, naše snahy však zůstávají neúspěšné. Samotný koncert však naše mírné zklamání více než kompenzuje, Roger je opět excelentní. foto1 - foto2 - foto3 - foto4

30.6.2007 si nenecháváme ujít reprízu projektu Dark Side Of The Moon, tentokrát na nádvoří plzeňského pivovaru. Hudebníci vystupují v rámci charitativní akce pro Kojenecký ústav s dětským domovem v Plzni. Fanklub je opět při tom. - foto -

16.8.2007 skupina Pink Floyd Revival Czech koncertuje v Praze Holešovicích. Z akce jsme velmi příjemně překvapeni a těšíme se na další koncerty této náchodské kapely.

31.8.2007 Filip Benešovský a přátelé se účastní Žatecké Dočesné s projektem PULSE / Dark Side Of The Moon. Jak jinak, koncert sklidí nadšený ohlas. Kromě tradiční účasti fanklubu na akci prodáváme na našem stánku trička s novým motivem – odvrácené strany měsíce. foto1 - foto2 - foto3 - foto4 - foto5 - foto6

26.10.2007 pořádáme podzimní Zvonici. S radostí zjišťujeme, že členů fanklubu je téměř čtyřicet. Nutno podotknout, že fanklub nově příchozími za poslední rok doslova omládl.

9.12.2007 si fanklub naděluje předvánoční večírek, nevšední setkání členů a jejich blízkých. Příjemné posezení s dobrým jídlem a pitím zpestřuje živá hudba. Organizátorům se totiž podaří oslovit vyjímečnou slovenskou kapelu Miro Merčiaka s jejich projektem Dark Side Of The Moon Unplugged. K naší velké radosti nám také zahraje Filip Benešovský za doprovodu Víta Beneše. - foto -

 
2008

Kromě pravidelných setkání nás letos čeká hodně příjemných společných akcí.

Do nového roku jsme si nakoupili zajímavé čtení, v češtině totiž vyšla kniha Barryho Milese Pink Floyd 1964-1974, na kterou získal fanklub nemalou slevu.

2.3. společně vyrážíme na koncert snad nejznámější tributové kapely Australian Pink Floyd do Ostravy. Sportovní aréna praskala ve švech a rozhodně bylo co poslouchat. Muzikanti zahráli jakýsi průřez tvorbou Pink Floyd, samozřejmě nechyběly největší pecky. Navíc skvělý zvuk a vtipné animace s australskými motivy. Někteří se vraceli se smíšenými dojmy, prostě Pink Floyd ničím nenahradíš.

20.3. jsme nechali fanklubácká třička doma, ze skříní vytáhli společenské šaty, hodili se do gala a navštívili představení Toma Stopparda v Národním divadle Rock’n’Roll. Děj s mnoha paralelami na život Syda Barreta, odehrávající se v Praze a Cambridgi po roce 1968, doplnilo mnoho písní Pink Floyd. Hru uvedli "živým" vystoupením The Plastic People Of The Universe.

Tradičně nějvětší fanklubácké setkání - valná hromada - se tentokrát koná na krkonošských svazích Janovy hory na farmě Hucul. Tam si kromě schůzování užíváme čerstvý vzduch, mimořádně dobré jídlo a po dlouhé zimě taky radost ze sluníčka.

11.5. se nemalá část fanklubu vydává do dalekého Nizozemského Landgraafu na koncert Rogera Waterse.

Několikrát v průběhu roku se také se zájmem scházíme na koncertech českých revivalových kapel. A není jich málo, Battle-Pink Floyd revival z Pardubic, Distant Bells, Pink Floyd Revival Náchod, Slovak Pink Floyd Revival. Hudba Pink Floyd žije!

Koncerty bratrů Kašparových a Filipa Benešovského, to je vždycky svátek. 17.10. vystupují v Litoměřicích se svým Dark Side Of The Moon. Fanklub na akci tradičně nabízí stylová trička, tentokrát s novým motivem a dokonce v dámské variantě.

19.9. slavíme 10 let od prvního setkání fanklubáků Pink Floyd Party '98.

Před Vánocemi se "jen tak" scházíme v Krkonoších na "Janovce". Postupně se rýsují plány na příští rok. Máme se na co těšit.

 
2009

Letošní rok se nese v duchu 30. výročí vydání alba "The Wall". Prvním z koncertů, které se při této příležitosti konají, je představení The Australian Pink Floyd Show v Tesla Aréně v Praze 2.2.2009.

Scházíme se na koncertech českých revivalů, hned několikrát na skvělých Echoes Of Pink Floyd, na Distant Bells nebo Pink Floyd Revival Czech. S kapelami se snažíme navázat spolupráci a různou formou je podporovat.

Na webu tak přibyla sekce zaměřená na české revivaly, nový je také kalendář připravovaných akcí s tématikou Pink Floyd. Snad nejvýznamnějším počinem je anglická verze našich webových stránek. Získáváme také kontakty do zahraničí, komunikujeme například s ruským fanklubem.

Členové fanklubu dostávají slevu na knížku Glenna Poveyho - Echoes, úplná historie Pink Floyd. Další nákupní akcí je objednávka broušených půllitrů s motivy PF. Od té doby z nich popíjíme v místě tradičních setkání fanoušků, v Pink Floyd caffé v Praze.

Na přelomu července a srpna podnikáme cestu do Budyně nad Ohří. Míříme na festival, který patří žánrově úplně jinam, na Budyňskou Neckyádu. Prostě společně pod stanem trávíme příjemný víkend.

V půli srpna probíhá za mediální podpory fanklubu a Radia Beat festival v Novém Bydžově s názvem Classic Rock Night. Zahrají tady mimo jiné náchodští Pink Floyd Revival Czech. Po koncertně následuje posezení v příjemné vinárně, kde nás obsluhuje mladý nadějný someliér Štěpán, taky fanklubák.

V rámci Forum 2000 v Praze vystoupil v říjnu Bob Geldof. Někteří z nás získali autogram a doživotní zážitek.

24.10.2009 se účastníme koncertu německého Floyddream hrající živě "The Wall" v Oelsnitz / Erzgebirge. V saském Halle navštěvujeme výstavu ilustrátora a karikaturisty Geralda Scarfeho s názvem Tears Down The Wall. K vidění jsou původní ilustrace k albu, filmu a turné The Wall.

Nejočekávanější letošní akcí je koncert Filipa Benešovského a přátel "The Wall 2009" v pražské O2 aréně 31.10.2009. Na akci hostují mimo jiné Radim Hladík, Roman Dragoun, Jan Neckář a především Harry Waters (syn Rogera Waterse). Koncert se pyšní kvadrofoním zvukem, scénickým a divadelním doprovodem a samozřejmě skvělými výkony muzikantů. Fanklub je mediálním partnerem a na akci organizačně podílí. Členové fanklubu mají lístek zdarma.

Letošní Vánoční večírek se koná 19.12.2009 v Praze na Klamovce. Hostem je slovenská kapela Pigs On The Wing.

 
2010

Ve dnech 31.1. a 1.2. se někteří z nás zúčastnili koncertů Australian Pink Floyd show v Praze a Ostravě.

Na jaře jsme pak byli na několika koncertech českých PF Revivalů. Z četných vystoupeních připomeňme např. produkci kapely Distant Bells v brněnském planetáriu 19.2.2010 a vydařený koncert berounských Echoes of Pink Floyd z 3.2.2010.

Nevšedním zážitkem byl koncert Harryho Waterse se svou jazzovou kapelou (Harry Waters Quartet) v rámci festivalu Jazzinec, na který jsme se vydali do Trutnova 27.3.2010. Kromě Harryho zazářily hvězdy jako Poogie Bell & Special CZ/SK Band.

17.4.2010 se konala tradiční valná hromada. Uskutečnila v Luční chatě v Kořenově v Jizerských horách. Byl to jako vždy pěkný víkend strávený v horách, zpestřený živou muzikou.

Také se rozšířil náš web. V dubnu 2010 byly spuštěny stránky o koncertním turné RW, v červnu přibyla nová sekce Články, která obsahuje překlady zajímavých rozhovorů, případně jiných článků s tématikou Pink Floyd.

Dalším mezinárodním počinem bylo setkání českého fanklubu s redaktory webu pink-floyd.ru Zuli a Dmitrijem. Akce se konala 26.4.2010 v pražském Pink Floyd caffé. Bylo to moc fajn setkání s hojnou účastí. Fanklub byl obdarován ruským vydáním knihy Nicka Masona, komiksy v angličtině a letákem ke koncertu Ca Ira, který se uskutečnil v Kyjevě.

K prvnímu červnu 2010 je nás ve fanklubu 50.

Letošní, loni tak úspěšná akce "Neckofloyd", bohužel pohořela díky nepřízni počasí.

Mimořádný úspěch však měla víkendová akce s názvem "Vodofloyd", uskutečněná začátkem září, při které fanklubáci pokořili řeku Ohři na trase Loket - Hubertus.

5.10.2010 jsme vyjeli do Hradce Králové na koncert Hradecké filharmonie, která ztrvárnila největší hity skupiny Pink Floyd v symfonickém podání. Své dojmy z koncertu jsme pak probrali v hradecké Kavárně 1855, ve které jsou mimo jiné pravidelné srazy fanklubu.

11.12.2010 se konal v restauraci "Stará doba" v Praze tradiční Vánoční večírek fanklubu. K tanci a poslechu hráli IT Crowds.

 
Fanklub


Fanklub
Historie
Členství
Setkání
Nabízíme
Kontakt
O pf.cz
Diskuze
Chat
Revivaly
Archív

...keep talking