keep talking...


Home
Novinky
Biografie
Diskografie
Texty
Překlady
Průvodci
Vystoupení
Kalendář
Floydopedia
Knihy
Články
Fotogalerie
Ke stažení
Odkazy

webmaster

               
               
      čas      
 -13d 3h 26m 
  Praha 
               
               
PinkFloyd.cz English
English
Víte, že prase jménem Algie, které můžete vidět na obalu Animals, vyrobila firma Zeppelin? Poté, co první den fotografům prase uletělo, musel být z bezpečnostních důvodů na 4 hodiny přerušen provoz na letišti Heathrow. Víte, že píseň Money z alba Dark Side Of The Moon je historicky nejhranější skladbou na amerických rádiích? Víte, že Stanley Kubrick chtěl původně zařadit hudbu PF do filmu Mechanický Pomeranč, ale skupina nesouhlasila. Tak se ve filmu objevila pouze deska PF Atom heart mother a to ve scéně z obchodu s deskami.
 Víte, že... 
  
Twitter Instagram
Facebook    g+

Floydopedia

Begin, Menachem

ministerský předseda Izraele v letech 1978 - 1983
zmiňován v textu skladby Get Your Filthy Hands Off My Desert na albu The Final Cut.

Menachem Begin (1913 - 1992) byl původem polský Žid, první premiér Izraele nominovaný za stranu Likud. Přestože byl kandidátem na Nobelovu cenu míru, jeho působení v politice je značně kontroverzní.
Ještě před svým jmenováním nejvyšším představitelem Izraele, podílel se Begin jako člen podzemního hnutí Irgun na vojenských akcích zaměřených proti britskému velení v Libanonu, který v té době spadal pod ochranu Spojeného království.

Jedna z prvních věcí, které Begin udělal jako premiér, bylo vypovězení dohody mezi Izraelem a Egyptem o stažení židovských vojsk ze Sinajského poloostrova. V roce 1978 na něj znovu vstoupily izraelské jednotky.

Begin taktéž utužoval vliv Izraele v okupovaných palestinských územích (Gaza a Západní břeh Jordánu), kde zakládal četné židovské osady a chtěl rozvrátit tato území zevnitř.

Proti četným útokům na severní území Izraele nařídil Begin v roce 1982 omezenou vojenskou operaci, která měla za cíl vyčistit pás Libanonu podél hranic s Izraelem od muslimských radikálů a jejich raketometů. Izrael současně obsadil i hlavní město Bejrút.
Velmi brzo však konflikt přerost v otevřenou válku s Libanonen. Tento konflikt sice oficiálně skončil o tři roky později příměřím, fakticky však všechny vojenské jednotky staženy nebyly a Izrael pokračoval v okupaci jižního Libanonu (Golanské výšiny) až do roku 2000. V letech 1976 - 2005 umožnila přítomnsot izraelských jednotek Sýrii okupovat většinu zbývající části Libanonu.

Begin odstoupil poté, co Izrael přivedl na pokraj ekonomického kolapsu a poté, co sám začal trpět psychickými problémy.

 

 Zpět
 
Fanklub


Fanklub
Historie
Členství
Setkání
Nabízíme
Kontakt
O pf.cz
Diskuze
Chat
Revivaly
Archív

...keep talking