keep talking...


Home
Novinky
Biografie
Diskografie
Texty
Překlady
Průvodci
Vystoupení
Kalendář
Floydopedia
Knihy
Články
Fotogalerie
Ke stažení
Odkazy

webmaster

               
               
      čas      
 -16d 10h 35m 
  Praha 
               
               
PinkFloyd.cz English
English
Víte, že skinheadi ve filmu The Wall jsou "skuteční" a během natáčení některých scén byl problém zvládnout jejich nehranou agresivitu? Víte, že odhadovaný příjem Pink Floyd v roce 1994 a 1995 činil 62 mil. dolarů (2.5 miliardy korun)? Víte, že G. E. Smith, který je v kapele Rogera Waterse na turné The Wall Live, hraje ve skadbě Outside The Wall na originální Gibson mandolínu z roku 1912?
 Víte, že... 
  
Twitter Instagram
Facebook    g+

Floydopedia

Begin, Menachem

ministerský předseda Izraele v letech 1978 - 1983
zmiňován v textu skladby Get Your Filthy Hands Off My Desert na albu The Final Cut.

Menachem Begin (1913 - 1992) byl původem polský Žid, první premiér Izraele nominovaný za stranu Likud. Přestože byl kandidátem na Nobelovu cenu míru, jeho působení v politice je značně kontroverzní.
Ještě před svým jmenováním nejvyšším představitelem Izraele, podílel se Begin jako člen podzemního hnutí Irgun na vojenských akcích zaměřených proti britskému velení v Libanonu, který v té době spadal pod ochranu Spojeného království.

Jedna z prvních věcí, které Begin udělal jako premiér, bylo vypovězení dohody mezi Izraelem a Egyptem o stažení židovských vojsk ze Sinajského poloostrova. V roce 1978 na něj znovu vstoupily izraelské jednotky.

Begin taktéž utužoval vliv Izraele v okupovaných palestinských územích (Gaza a Západní břeh Jordánu), kde zakládal četné židovské osady a chtěl rozvrátit tato území zevnitř.

Proti četným útokům na severní území Izraele nařídil Begin v roce 1982 omezenou vojenskou operaci, která měla za cíl vyčistit pás Libanonu podél hranic s Izraelem od muslimských radikálů a jejich raketometů. Izrael současně obsadil i hlavní město Bejrút.
Velmi brzo však konflikt přerost v otevřenou válku s Libanonen. Tento konflikt sice oficiálně skončil o tři roky později příměřím, fakticky však všechny vojenské jednotky staženy nebyly a Izrael pokračoval v okupaci jižního Libanonu (Golanské výšiny) až do roku 2000. V letech 1976 - 2005 umožnila přítomnsot izraelských jednotek Sýrii okupovat většinu zbývající části Libanonu.

Begin odstoupil poté, co Izrael přivedl na pokraj ekonomického kolapsu a poté, co sám začal trpět psychickými problémy.

 

 Zpět
 
Fanklub


Fanklub
Historie
Členství
Setkání
Nabízíme
Kontakt
O pf.cz
Diskuze
Chat
Revivaly
Archív

...keep talking