keep talking...


Home
Novinky
Biografie
Diskografie
Texty
Překlady
Průvodci
Vystoupení
Kalendář
Floydopedia
Knihy
Články
Fotogalerie
Ke stažení
Odkazy

webmaster

               
               
      čas      
 -20d 4h 39m 
  Praha 
               
               
PinkFloyd.cz English
English
Víte, že Pink Floyd hráli desku The Wall na koncertech jen devětadvacekrát, ale vždy za zdí z kartonu? Víte, že singl Learning To Fly z roku 1987 je první singl EMI, jehož médiem bylo pouze CD? (Columbia v USA vydala i vinylovou verzi) Víte, že autorem názvu alba The Division Bell je Douglas Adams, britský autor kultovního "Stopařova průvodce po galaxii" a také dobrý známý Pink Floyd, který si s nimi i zahrál na jednou z koncertů v londýnském Earl's Court roku 1994?
 Víte, že... 
  
Twitter Instagram
Facebook    g+

Floydopedia

Gilmour, David Jon

kytarista, zpěvák, skladatel, producent

David Gilmour se narodil 6. března 1946 v Cambridgi jako druhé dítě Douglase a Sylvie Gilmourových. Mládí prožil v rodné Cambridgi, kde navštěvoval The Perse School a později studoval jazyky na Cambridge College of Arts and Technology, tedy na škole, kde v té době Syd Barrett studoval malířství. David Gilmour se se Sydem Barrettem znal a dokonce se traduje, že jej učil hrát na kytaru.

V roce 1963 založil David Gilmour skupinu Joker's Wild. V roce 1966 je však pirátskou rozhlasovou stanicí jejich první singl ještě před svým vydáním objeven a odvysílán a kapela se rozpadá. Gilmour spolu s některými dalšími členy kapely zakládá skupinu Bullit, později přejmenovanou na Flowers, která tráví letní měsíce let 1966 a 1967 koncertováním ve Španělsku a Francii. V jejich repertoáru se objevují hlavně převzaté věci od The Beatles, Jimiho Hendrixe a dalších.

Na podzim 1967 kapela ukončuje činnost a na jaře 1968 je David Gilmour požádán, aby se stal členem Pink Floyd, zpočátku jako pojistka pro případ selhání Syda Barretta, záhy jej však v kapele zcela nahradil.

David Gilmour měl zásluhu na obrovském rozmachu kapely Pink Floyd na počátku sedmdesátých let. Měl podíl na tom, že se kapela postupně odvracela od barrettovských "hippísáckých" témat a vydala se na dráhu artrockového a progresivního experimentování.

Koncem sedmdesátých let však narůstá napětí mezi Davidem Gilmourem, který kladl důraz především na hudbu a Rogerem Watersem, pro nějž byla důležitější část textová. Spory Waterse se zbytkem kapely vygradovaly v době natáčení filmu Pink Floyd The Wall a zvláště během natáčení alba The Final Cut v roce 1983.

V době příprav kapely na projekt The Wall si Gilmour kompenzuje napětí sólovou dráhou. Vydává album nazvané prostě David Gilmour a toto album má poměrně velký úspěch. David Gilmour později některé skladby původně zamýšlené pro toto album uplatnil na The Wall. Jedná se konkrétně o skladby Comfortablu Numb a Run Like Hell a téměř jistě i další hudební motivy z jiných skladeb.

V době rozpadu Pink Floyd, v roce 1984, vydává Gilmour svoje druhé sólové album, propracovanou desku s názvem About Face. Nevyhýbá se v ní ani právě probíhající "války Floyd", např. ve skladbě You Know I'm Right.

Poté, co Roger Waters odešel od skupiny, stal se David Gilmour jejím šéfem a spolu s Nickem Masonem vzkřísili kapelu pod názvem Pink Floyd.

V té době, (konkrétně roku 1986) koupil David Gilmour hausbót Astoria a přebudoval jej na soukromé nahrávací studio. Vznikalo v něm album A Momentary Lapse Of Reason, první deska Pink Floyd po odchodu Rogera Waterse i později Gilmourova sólová deska On An Island z roku 2006.

David Gilmour je známý svoji nezištnou prací pro své kolegy hudebníky. Mezi kapely a interprety, kterým pomáhal nastartovat kariéru nebo se podílel na jejich albech jako produkční nebo jako kytarista, patří namátkou: Roy Harper, Kate Bush, The Dream Academy, Grace Jones, Tom Jones, Elton John, Arcadia, Bryan Ferry, Berlin, Robert Wyatt, Hawkwind, Paul McCartney, Ringo Starr, Sam Brown, Jools Holland, Propaganda, Pete Townshend, The Who, Supertramp, Warren Zevon, Alan Parsons a další.

Na počátku 90. let se David Gilmour rozvedl se svojí první manželkou Ginger, se kterou má 4 děti (Alice, Clare, Sara a Matthew) a oženil se s Polly Samsonovou, textařkou, která se podílela i na textech pro floydovské album The Division Bell. S Polly Samsonovou má David Gilmour tři děti (Joe, Gabriel a Romany), adoptoval rovněž i prvního syna Polly Samsonové, Charlieho.

V roce 1996 byl David Gilmour uveden do britské síně slávy a v roce 2003 obdržel řád Commander Of The Empire za svůj přínos hudbě a práci pro charitativní organizace.

Několik zajímavostí:
David Gilmour je majitelem kytary Fender Stratocaster s pořadovým číslem 001. Pravděpodobně to však není první vyrobený Stratocaster, ale první tzv. "custom color" strat, tedy kytara vyrobená přímo na míru hráče.
David Gilmour vlastní letecký průkaz. Vlastnil též firmu pro výcvik pilotů a letecké služby Intrepid Aviation, kterou ovšem prodal. Dnes vlastní historický dvouplošník, se kterým ve volném čase rád létá.
Ačkoliv je David Gilmour známý především hrou na kytaru, v kapele Pink Floyd hrál i na baskytaru. Například ve skladbách One of These Days, Sheep, Hey You a Pigs (Three Different Ones). Říká se, že důvodem byl fakt, že baskytarové party v těchto skladbách byly nad tehdejší schopnosti Rogera Waterse.
David Gilmour je věrným fanouškem F.C. Arsenal.
David Gilmour nesnáší familární přezdívku "Dave", marně však brání jejímu používání a to dokonce i mezi členy kapely.

 

 Zpět
 
Fanklub


Fanklub
Historie
Členství
Setkání
Nabízíme
Kontakt
O pf.cz
Diskuze
Chat
Revivaly
Archív

...keep talking