keep talking...


Home
Novinky
Biografie
Diskografie
Texty
Překlady
Průvodci
Vystoupení
Kalendář
Floydopedia
Knihy
Články
Fotogalerie
Ke stažení
Odkazy

webmaster

               
               
      čas      
 -16d 0h 16m 
  Praha 
               
               
PinkFloyd.cz English
English
Víte, že když Mason 12.5.'11 přijel do londýnské O2 Areny, netušil, že na zkoušce na Wall uvidí s Watersem hrát i Gilmoura... "Nebylo to ještě vůbec jisté, mluvilo se třeba o Paříži," řekl Nick. "Takže bylo vážně hezké tam přijít a najednou vidět Davida." Víte, že záznam Live in Gdaňsk byl vydán ve stejný den, kdy zemřel Rick Wright - 15. září 2008? Víte, že kytarista Eric Clapton pomáhal Rogerovi Watersovi skládat solové album The Pros and Cons of Hitch Hiking a že s ním vystupoval na jeho turné?
 Víte, že... 
  
Twitter Instagram
Facebook    g+

Podrobné popis filmu The Wall

Film je natočen poměrně netradičním způsobem. Hodně se střídají časové roviny, často se prolínají v jediném záběru.

The Little Boy That Santa Claus Forgot (Vera Lynn)

Chodba v hotelovém pokoji, současnost
Pokojská luxuje chodbu, kamera pomalu postupuje směrem k ní, v pozadí zní tiše hudba.

Titulky

When The Tigers Broke Free, part 1

Zákop kdesi na frontě druhé světové války
Pinkův otec sedí ve tmě a jen ve světle petrolejové lampy (pozn.: československé výroby...) čistí svůj revolver. Pomalu nabíjí a přemýšlí o své situaci. V pozadí zní zvuky války. Kamera zabere detail plamene lampy, který se změní na...
Pole kdesi v Anglii, 50. léta
Pink, jako chlapec běží směrem ke kameře.

The Little Boy That Santa Claus Forgot (Vera Lynn)

Hotelový pokoj v Los Angeles
Pokojská klepe na dveře Pinkova pokoje. Pink (zpěvák) sedí v křesle a klepání ho vyruší z přemítání, ale nereaguje jinak než že pohne koutkem úst. Pokojská se snaží dostat do pokoje a hledá správný klíč. Dovnitř se ale nedostane, protože na dveřích je zevnitř řetízek.
Pinkovi to připomíná scénu z jeho koncertu, která následuje:

In The Flesh?

Stadion v Los Angeles, současnost
Dav nakonec prolomí bránu drženou zevnitř řetězem (který je evokován řetízkem na dveřích Pinkova hotelového pokoje) a dav se žene dovnitř. Záběry na mladé lidi běžící jako o život chodbou a šlapající na své upadnuvší kamarády je velmi rychle střídán se záběry vojáků běžících v zákopech kdesi na frontě. "Děti" se nakonec dostanou dovnitř a nábožně naslouchají "koncertu" Pinka, který na sobě má černou "nacistickou" uniformu a jeho zpěv zní spíš jako jeden z Hitlerových bouřlivých a fanatizujících projevů. Na konci písničky následuje střih...
Frontová linie druhé světové války
Boje zuří naplno a Pinkův otec se snaží dovolat telefonem pomoci, ale přesně v tom okamžiku je zabit bombou svrženou z letadla a umírá v tratolišti krve se sluchátkem v ruce. Zatím jeho manželka sedí doma na zahradě a opaluje se na slunci. Pink, který je zatím malé batole spí v kočárku.

The Thin Ice

Bazén v luxusním apartmá hotelu v Los Angeles
Pink plave na zádech na hladině, krátce poté, co se pravděpodobně pokusil o sebevraždu. Je nahý, jen kolem pasu má kus plátna jeho ruce jsou roztažené. Je více než podobný ukřižovanému Ježíši Kristu. Najednou se voda změní v krev a Pink se začíná topit. V hlavě se mu objevují poměrně brutální myšlenky o smrti jeho otce. Vidí jeho křičící ústa.

Another Brick In The Wall, part 1

Kostel v Británii, 50. léta
Pink je jako chlapec s matkou v kostele, která stále ještě oplakává smrt jejího manžela, Pink si zatím poněkud znuděn hraje s modelem bojového letadélka. Na kratičký okamžik zahlédneme i autentický záběr na pamětní desku v jednom londýnském kostele, která připomíná smrt všech členů jednotky, ve které sloužil i otec Rogera Waterse (a tedy i Pinkův otec).
Hřiště, Anglie, 50. léta
Pink, je na hřišti plném dětí a cítí se velmi osamělý. Závidí svým kamarádům jejich tatínky.

When The Tigers Broke Free, part 2

Pinkův domov
Pink už je o něco starší. Vrací se ze školy a zjistí, že je doma sám. Vezme si něco malého k jídlu a chce si číst časopis, pak ale zvítězí zvědavost a Pink se rozhodne prozkoumat obsah zásuvek matčina prádelníku. Najde tam otcovu uniformu, jeho břitvu několik nábojů a dopis od krále Jiřího. Oblékne si uniformu a místo sebe vidí v zrcadle obraz svého otce.

Goodbye Blue Sky

Zahrada Pinkova domova
Matka se sluní a spí na sluníčku, Pink jako mimino brečí v kočárku a bílá holubice se vznese z trávníku, aby se nestala obětí krvelačné kočky...
Animovaná sekvence
Holubice je zevnitř rozervána na krvavé kusy orlem, v kterého se změní a který se zakrátko transformuje do ničivého monstra, které připomíná bombardér a které zapaluje města pod sebou. Nakonec se snese na zem a stane se z něj jakási odpudivá brána z níž vylétávají nekonečné proudy bombardérů, ty se mění v bílé kříže. Z vojáka se stává kostlivec a padá mrtev k zemi. Z britské vlajky, která vypadá jako by byla ze skla, odpadají jednotlivé kusy (střepy) a zůstane jenom rudý kříž, po kterém stéká krev a pomalu odkapává do kanálu...
Železniční trať v Anglii, u ústí tunelu
Pink (jako chlapec) a další dva jeho kamarádi se rozhodli, že na kolejnice položí náboje, které vzal Pink z matčiny zásuvky a které patřily jeho otci, aby viděli, jak to vypadá, když explodují. Pink je chce položit na koleje v tunelu, ale chlapci mají strach. Nakonec si je vezme Pink sám a položí je na koleje, nestihne ale z tunelu utéci před blížícím se vlakem. Tiskne se ke stěně tunelu a kouká se na projíždějící vagóny, z nichž se po něm natahují zoufalé ruce a shlíží na něj lidé "bez tváří" (s plastikovými maskami bez výrazu, pouze s vypálenými otvory pro oči a ústa). Scéna připomíná transporty Židů do koncentračních táborů. Když vlak zmizí celý v tunelu, vynoří se z páry Pinkův učitel s rákoskou a začne na něj řvát...

The Happiest Days Of Our Lives

Škola v Anglii
Přestávka končí a učitelé pochodují po chodbě v jednotném šiku jako vojáci. Pink píše ve třídě pod lavicí básničky a učitel ho chce co nejvíce zesměšnit, jednu báseň tedy přečte před celou třídou (úryvek z "Money", z alba "Dark Side Of The Moon"). Posmívá se mu a pro výstrahu ho bije rákoskou přes prsty. Scéna je prostříhána se scénou u učitele doma, kde večeří se svou manželkou, která ho donutí sníst úplně všechno z jeho talíře zachází s ním jako s malým klukem. Učitel sní o tom, jak se za to příkoří pomstí druhý den žákům.

Another Brick In The Wall, part 2

Studenti s plastikovými maskami na tvářích kráčí ponurými chodbami a po různých rampách. Interiér už místo školy připomíná spíše továrnu. Nakonec děti bezmocně padají do obří násypky, ze které se po bližším pohledu kamery vyklube obří mlýnek na maso. Z dolní části už ze stroje vylézají jen proužky namletého masa...
Najednou žáci ve třídách strhnou masky a začnou demolovat školu (opravdu velmi důkladně...), nakonec trosky zapálí a učitele vrhnou do plamenů. Při posledních tónech skladby se ale ukáže, že to vše byl jen výplod Pinkovy fantazie a že se nic nezměnilo, že stále sedí na hodině fyziky a opakuje věty přesně po učiteli...
Hotelový pokoj v Los Angeles, současnost
Pink je ve svém pokoji. Telefon zvoní, ale Pink ho nezvedá. Za chvilku se zvedne a někam zavolá. Telefon však nikdo nezvedne.

Mother

Scéna rychlými prostřihy do různých období Pinkova života.
Pink objímá svůj polštář, potom svoji ženu, nakonec matku.
Pink je jako hříšník poslán za ředitelem školy (ten ho pravděpodobně fyzicky trestá).
Pink jako chlapec kouří ve svém pokoji a dalekohledem pozoruje dívku od naproti, která se převléká a je přistižen matkou.
Pinkova manželka se vrátí domů a vidí Pinka, který sedí u piána a je úplně mimo, protože se předtím pravděpodobně úplně zfetoval.
Pink (dítě) je nemocný, má horečku a bojí se. Vleze si ke své matce do postele.
Manželka odmítá Pinka.
Pink nachází v posteli místo matky, ke které si zalezl, jen kostlivce.
Scéna, kdy vidíme Pinkovu svatbu na radnici. Prší a svatební kvítky se rozpouštějí do červených stružek, které Pinkovi moc optimismu nedodají.
Pinkova manželka se vrací domů a najde ho zase úplně mimo. Pokouší se ho probrat, ale pak nakonec odchází.
Rocková hvězda Pink je na letišti se svým manažerem, jeho žena se zatím doma utápí v hluboké depresi.
Pink si v hotelovém pokoji poraní nohu, když rozšlápne sklenici. Volá domů do Anglie, ale jeho žena není doma, protože se účastní demonstrace proti atomovým zbraním.
Pink (chlapec) je v tanečních a musí tancovat s jedinou dívkou, která na něj zbyla. Je o dvě hlavy větší, tlustá a velmi mu připomíná matku.
Pinkova manželka flirtuje s předákem místní organizace CND (Campaign For Nuclear Disarmament = Kampaň za nukleární odzbrojení).
Pink se svíjí v křečích na posteli v hotelovém pokoji. Volá domů z telefonní budky ve Státech. Jeho žena zatím doma spí s předákem, který ten telefon zvedne, chvíli poslouchá, nic neřekne a telefon zase položí. Všem je všechno jasné, Pink se zhroutí na zem...

What Shall We Do Now?

Animovaná sekvence
Sekvence začíná dvěma kreslenými květinami, které se k sobě tulí a po chvíli se začnou milovat. Nakonec se chtějí vzájemně sežrat, ale protože zjistí, že se takhle nemohou zabít, květina-žena nakonec svým žárem druhou květinu doslova upraží.
Následuje velice svižná kreslená sekvence, která je plná věcí transformujících se jedna v druhou. Zpočátku hraje hlavní motiv zeď, která doslova letí krajinou a mění věci kolem sebe, boří chrámy, z batolat dělá agresivní skinheady a z květin ostnatý drát. Z baskytary injekční stříkačku plnou krve a tak dále. Nakonec se vše transformuje do pěsti, která se změní v kladivo a udeří do obrazovky. Tím hned navazuje další scéna (již hraná), kdy lupiči stejným kladivem rozbijí výlohu a než stačí cokoliv ukrást, jsou brutálně zatčeni policií, zatímco z rozbité výlohy staré babičky kradou věci...

Young Lust

Koncertní hala, Los Angeles, současnost
Probíhá párty po skončení koncertu za účasti roadies, manažerů a personálu. Pink je ve svém karavanu. Několik dívek se velmi zajímavými metodami, proti kterým strážní rozhodně nic nenamítali, se vetřeli na párty ve snaze být co nejblíže svému idolu. Nakonec zvítězilo jídlo a pití. Pouze jedna fanynka zahlédla muže, který jí byl povědomý, jak vystupuje z karavanu s tmavými brýlemi na očích. Podle fotky si ověřila, že je to opravdu on, popadla lahev vína a zmizela za ním v karavanu...

One Of My Turns

Luxusní apartmá hotelu v Los Angeles, současnost
Pink a fanynka vcházejí do pokoje. Fanynka na Pinka mluví, ptá se ho, jestli se cítí fajn a jestli nechce napít. Pink nereaguje, je usazen v křesle u lampy a sleduje válečný film v televizi, naprosto duchem nepřítomen. Fanynka zatím žasne nad přepichem pokoje. Najednou se Pink z ničeho nic vymrští a začne zuřivě demolovat pokoj (foťákem rozbíjí skleněnou desku stolku, láhev vína se roztříští o zeď jen pár decimetrů od dívčiny hlavy,...). Chvílemi to vypadá, jako by Pink útočil na dívku, ta už nemá prakticky kam se skrýt, nakonec je ale jasné, že o dívku tady vůbec nejde. V posledním záchvatu zoufalství vyhodí Pink hrající televizi skrz zavřené okno ven (zhruba z dvacátého patra) a málem skočí za ní. Jen na poslední chvíli se chytí rámu okna a střep skla, který zůstal v rámu mu projede rukou...

Don't Leave Me Now

Bazén hotelového apartmá, Los Angeles, současnost
Pink leží v bazénu a z rozřezané ruky mu prýští krev. Vzpomíná na to, jak spával se svojí ženou.
V dalším záběru sedí Pink v židli pod pokojovou lampou na nepřítomně zírá na televizi. Z ruky mu odkapává krev (je zde velmi podařený záběr – velmi detailní, až mikroskopický pohled na kapku dopadající na zem a tříštící se na malé kapičky, vše ve velmi zpomaleném záběru). Kamera ustupujeme a mi vidíme, že celý interiér tvoří křeslo, lampa a televize, dále okno v pozadí a pak už jen čtyři holé bílé stěny. Na jedné z nich se objeví stín manželky, která přichází k Pinkovi. Vzápětí se však změní napřed ve stínovou a pak i v trojrozměrnou (kreslenou) kreaturu, která představuje nejspíš oživlou velmi útočnou vagínu kříženou s kudlankou nábožnou. "Zaútočí" na Pinka, který se jen chabě braní skrčený v koutě.
Ve stejnou dobu můžeme sledovat Pinkovu skutečnou manželku při milostných hrátkách s předákem CND.

Another Brick In The Wall, part 3

Hotelový pokoj v Los Angeles, současnost
Pink (v několika opakovaných zpomalených záběrech) rozbíjí kytarou (kterou drží za hmatník jako kladivo) televizní obrazovku při scéně z filmu "Doly Krále Šalamouna" (King Solomon's Mines – 1950), kde se líbají dva hlavní představitelé.
Následuje rychlá sekvence střihů zobrazujících válku, násilné demonstrace, policejní zásah, zápalné láhve, školu, Pinkovu svatbu, jeho život s manželkou, televizi a .. mimo jiné – zeď.

Goodbye Cruel World

Hotelový pokoj v Los Angeles, současnost
Pink sedí v křesle, absolutně mimo. Pravděpodobně vzpomíná na dětství:
Pole kdesi v Anglii, 50. léta
Pink jako chlapec běží po louce a najde cosi v trávě.

Is There Anybody Out There?

Zeď postavená z betonových bloků
Pink, polonahý, se snaží zoufale zbořit zeď nebo se alespoň dostat přes ni. Zoufale škrábe holými prsty maltu ze spár. Celá scéna je nasvícena ostrými bílými reflektory, Pink je v jejich centru. Nakonec ho napadne přiložit ucho ke zdi a naslouchat. Zdá se, že opravdu něco slyší...
Hotelový pokoj v Los Angeles, současnost
Pink leží na zemi a hraje si s věcmi, které zbyly po jeho řádění (zmačkaná plechovka koly, prášky, cigarety, střepy, okousané kuřecí kosti...). Na zeleném koberci z nich staví cosi jako maketu vojenského tábora.
Potom jde do koupelny a dívá se na svůj obličej v zrcadle. Poté, co si oholí tvář, napadne ho, že by si mohl oholit veškeré ochlupení. Jako poslední si oholí obočí, ale ne holicím strojkem, nýbrž pouze žiletkou, kterou před tím zlomil bez dvěma prsty. Vidíme jen kapky krve dopadat na hladinu vody v umyvadle, pokrytou pěnou na holení.
Nakonec se nám zjevuje v koupelnových dveřích nový Pink – Pink fašista s naprosto oholeným ochlupením a vlasy "ulízanými" dozadu.

Nobody Home

Hotelový pokoj v Los Angeles, současnost
Pink sedí před televizí a je na pokraji vzteku. Na všech programech jsou jen milostné scény nebo scény z války. Pink mačká tlačítka dálkového ovládání a pravděpodobně si ani neuvědomuje, že na ovladači mačká číslo do svého domu v Anglii.
Krajina zničená válkou kdesi v Anglii
Všude okolo jsou místo keřů a stromů jen zkřížená kladiva vyrůstající ze země omotaná ostnatým drátem.
Pink jako dospělý sedí v křesle s lampou a sleduje televizi. Pak se přemění v Pinka - chlapce, vstane a odchází. Vejde do opuštěné polní nemocnice (pravděpodobně psychiatrie, podle postelí s řemeny pro "kurtování" končetin pacientů). Projde až na konec opuštěných místností a tam najde sám sebe, co by vyšinutého člověka, jak se krčí v koutě, zády do místnosti a něco si čte. Chlapec Pink položí muži ruku na rameno, muž se otočí a Pink zděšený mužovým příšerným, bláznivým obličejem utíká.
Doběhne do zákopů, které jsou doslova po okraj plné mrtvých těl vojáků. V zákopech není kromě mrtvých těl nic jiného než bahno. Pink přikryje jednoho vojáka pokrývkou a odchází. Najde sám sebe, co by dospělého sedět v křesle s lampou a sledujícího televizi. Nakonec zklamaný odchází.

Vera

Nádraží v Anglii, 1945
Vojáci se plní radosti vrací domů a na nástupišti je vítají jejich příbuzní. Všichni jsou šťastní, až na Pinka, který marně čeká na svého otce. Pak všichni začnou sborově zpívat:

Bring The Boys Back Home

Všichni sborově zpívají, vidíme armádní kapelu, jak hraje a jediný, kdo mlčí je Pink, který rázem stojí sám uprostřed davu. Nakonec zůstane sám na nástupišti, sedne si do křesla a sleduje televizi.
Hotelový pokoj v Los Angeles, současnost
Pink sedí před televizí v naprosto zničeném pokoji. Pokojská se snaží dostat dovnitř.

Comfortably Numb

Hotelový pokoj v Los Angeles, současnost
Pinkův manažer, doktor a ředitel hotelu se po několika marných pokusech nakonec dostanou do pokoje a najdou Pinka naprosto zhrouceného v křesle, zřejmě předávkovaného prášky či drogami. Pinkovi se zdá o tom jak byl malý a na louce našel poraněnou krysu. Přinesl ji domů ukázat mamince, ale ta ho s křikem poslala pryč. Nakonec chlapec krysu ukryl v kůlně do sena. Pak Pink, který má halucinace vidí tváře své matky, otce, učitele a doktora a několik vojáků.
Pink jako chlapec leží doma a blouzní v horečkách.
Manažer trvá na tom, že Pink ten večer musí stát v pořádku na pódiu a přesvědčuje doktora, aby udělal cokoliv, aby ho postavil na nohy. Ten odmítá, ale nakonec se nechá uplatit a píchne Pinkovi povzbuzující injekci. Pink se částečně probírá. Pomocníci ho navléknou do šatů a vlečou chodbami k autu. Pink se pomalu mění v červa. Nakonec ho slepého, křičícího, pokrytého slizem a prakticky bezmocného vrhnou do limuzíny, která prudce vyráží. Pink ječí, protože přeměna v červa byla velmi bolestivá. Nakonec v autě Pink ze sebe strhne červí obal a zjevuje se dokonale upravený, klidný a vyrovnaný ve své fašistické uniformě. Fyzická přeměna v červa byla završena psychickou...

In The Flesh

Koncertní hala – fašistický projev
Fašisti s Pinkem v čele pochodují chodbou. Když Pink kráčí na pódium, objímá malé děti a líbá je (stejně jak to dělal Hitler). Všichni kolem mají černé oblečení, nebo alespoň černé pásky na rukou se zkříženými kladivy na červenobílém pozadí.
Dav nadšeně aplauduje, sotva se Pink objeví na pódiu. V davu převládají skinheadi, kteří se místy neudrží a hailují, všude visí prapory se zkříženými kladivy a planou ohně.
Pink zpívá píseň, ale jeho projev vypadá spíš jako slovní útok na všechny okolo. Je velmi arogantní. Nakonec začne z publika vybírat "nevhodné" lidi. K tomu všemu mu hraje jako doprovod velký orchestr a sbor.

Run Like Hell

Neznámé město, Anglie
Fašisté se psi honí po ulicích a podchodech "ty nesprávné" lidi. Parta hammerskins nejdříve znásilní dívku a zbije jejího chlapce téměř k smrti, pak totálně vyrabuje a zničí obchod a uteče.

Waiting For The Worms

Fašisté pochodují po ulicích v demonstrativním průvodu, lidé se před nimi zamykají v domech a zatahují závěsy. Nakonec fašisté postaví pódium pro Pinka, který přes megafon křičí své "rozkazy". Píseň přechází ve známou animovanou sekvenci, kde vidíme pochodující kladiva s pozadím černé oblohy...

Stop

Toalety v koncertní hale, Los Angeles
Strážný nachází Pinka, který sedí v kabince vedle mísy, ve které si namáčí palec, který si cucá jako malé dítě a čte si ze starého sešitu nějaké texty (ve kterých lze rozeznat některé fráze z "Your Possible Pasts" z alba "The Final Cut"). Pak velmi falešně a roztřeseným hlasem zazpívá píseň "Stop". Jeho psychické i fyzické vyčerpání je naprosté.

The Trial

Animovaná sekvence
Pink (nyní jenom malá růžová postavička bez rozkreslených detailů – představující Pinkovu duši) je postaven napřed před zeď, která ho nakonec obklopí a uvězní a je souzen. Soudce je nic víc, než obří zadek s parukou a očima. Předvolává postupně svědky: Učitele, Matku a nakonec Manželku. Všechny postavy jsou vykresleny poměrně drsným způsobem a vypadají jako hodně odpudivé karikatury. V této animované sekvenci jsou některé velmi pozoruhodné pasáže, jako například kreslený list, který se snáší dolů a uprostřed pohybu se na okamžik změní v růžovou dušičku Pinka a zase se plynule změní zpět v list, nebo sekvence, kdy Pinkova duše se vznáší volným prostorem – modrou oblohou, která se ale rozbije jako by byla ze skla a Pinkova dušička se vznáší už pouze černočernou prázdnotou...
Nakonec soudce uzná Pinka vinným a odsuzuje ho ke stržení jeho zdi.
Následuje dlouhý záběr na zeď z betonových bloků, skoro minutu se nic neděje. Pak překvapivě zeď v jediném okamžiku a ve velmi efektním záběru exploduje a je slyšet Pinkův (Watersův) skoro nelidský řev, kdy Pink trpí, když strhávají jeho "ochrannou" zeď. Zatímco kolem kamery lítají kusy zdiva, vracíme se v kratičkých šotech k významným scénám z celého filmu.

Outside The Wall

Ulice zničená výbuchem (válkou?), "den poté"
Děti si s plastovými náklaďáky hrají a odstraňují trosky. Odnášejí jednotlivé cihly... Jeden chlapec najde nevybuchlou zápalnou lahev. Vyndá hadr z hrdla a přičichne k tekutině. Zamračí se, obsah páchne benzínem. Chlapec láhev bezmyšlenkovitě vyleje na zem. Scéna i čas se zastaví...

Titulky.

Konec.

 Zpět

 
Fanklub


Fanklub
Historie
Členství
Setkání
Nabízíme
Kontakt
O pf.cz
Diskuze
Chat
Revivaly
Archív

...keep talking