keep talking...


Home
Novinky
Biografie
Diskografie
Texty
Překlady
Průvodci
Vystoupení
Kalendář
Floydopedia
Knihy
Články
Fotogalerie
Ke stažení
Odkazy

webmaster

               
               
      čas      
 -44d 11h 35m 
  Praha 
               
               
PinkFloyd.cz English
English
Víte, že při turné The Wall bylo na pódiovou show použito přesně 420 cihel (lepenkových krabic)? Víte, že Pink Floyd se jmenují po dvou bluesmanech z Georgie, Pinkovi Anderssonovi a Floydovi Councilovi? Víte, že na DVD Pink Floyd: Live at Pompeii Floydi popíjejí při jedné "volné konverzaci" Plzeňské pivo? Na lahvi je nápis "Pilsner Urquell", což dokazuje místo původu.
 Víte, že... 
  
Twitter Instagram
Facebook    g+

Animals

Album "Animals" tvoří paralelu s knihou George Orwella "Farma zvířat". Orwell lidi rozdělil mimo jiné na Prasata - mocipány, kteří vládnou světu, Psy, kteří velmi poslušně a často rafinovaně plní jejich rozkazy a na tupé Ovce, které tvoří anonymní masu obyčejných lidí.
Waters se snažil zpočátku snažil popřít, že by čerpal inspiraci právě od Orwella, nicméně paralela je zřejmá a Waters od tvrzení, že koncept alba je čistě jeho dílem, brzy upustil.
Nepotvrzená historka říká, že během psaní tohoto alba rozdal Waters členům skupiny po jednom výtisku "Farmy zvířat", aby věděli, čeho se album týká. Nejdéle prý ve čtení vydržel samotný Waters (údajně se dostal až do půlky knihy...).

Pigs On The Wing (Part 1)

(Waters)
Jedna z vůbec nejosobnějších věcí, které Waters napsal. Toto je jednoduchá lyrická skladba určená Watersově ženě Carolyne. A je samozřejmě zpívána Rogerem. Tato první část a hudebně stejná druhá část, která album uzavírá, tvoří výrazný hudební, textový i lidský kontrast k drsnému materiálu mezi nimi. Waters tyto skladby k albu doplnil později (prý aby bylo jasné, že nejsou jen Psi, Prasata a Ovce).
Na amerických singlech byla tato první část vydána spojená s jinde nezaznamenaným kytarovým sólem (které Gilmour přenechal Snowy Whiteovi) společně s částí druhou, což z tohoto singlu tvoří vyhledávaný sběratelský kousek.
Příliš akustický zvuk této skladby znemožňoval její použití jako úvodní skladby turné, proto byla vypouštěna. Waters tuto skladbu hrál na svém turné 84 / 85, kdy byly například během vystoupení u Battersea Power Station (mimochodem, fotografie na obalu alba zapříčinila, že se ze zrušené elektrárny stala turistická atrakce) promítány záběry doprovázející skladbu. Před tím, než Waters od Carolyne odešel, však skladba hrána nikdy nebyla.

Dogs

(Waters/Gilmour)
Přepracovaná verze skladby "Gotta Be Crazy", kterou hráli Pink Floyd před tím, než bylo album "Animals" uvedeno.
Watersův text je velmi zaměřen proti bezcitnosti v jednání a nenasytnosti. Objevuje se tu i motiv kamenu stahujícího svou oběť dolů a i když je tato fráze použita jen v samotném závěru skladby, tato myšlenka prostupuje celou písní.
Vokály sdílí Gilmour s Watersem.
Nahrávání tohoto alba provázela stejná nervozita jako "Wish You Were Here". Jedním z typických případů bylo, když Gilmour natočil kytarové sólo, na které byl velmi hrdý a Waters ho odmítl a přinutil Gilmoura kytaru nahrát znovu.

Pigs (Three Different Ones)

(Waters)
Prasata jsou pro Waterse lidé, kteří vždycky vědí, co je pro ostatní nejlepší a kteří nutí lidi chovat se podle jejich představ. Pro Waterse to byla i nepříliš lichotivě zmiňovaná Mary Whitehouseová, která bojovala v sedmdesátých letech za "čistotu a mravnost" a prosazovala například zavedení cenzury v televizi.
Druhá sloka skladby je určena Margharet Thatcherové, v té době vůdkyni opozice proti ministerskému předsedovi Jamesi Callaghanovi. Waters ji zcela očividně neměl příliš v oblibě (svědčí o tom i texty alba The Final Cut). Konkrétně v této skladbě zpívá, že by bylo zábavné ji zastřelit a že je to stará čarodějnice.
Vokály patří Watersovi a jsou elektronicky upraveny. Není to však nic proti Vocoderové sekci za druhou slokou. Nehledě na to, co se stalo při nahrávání "Dogs", zde Gilmour předvedl jedno ze svých nejlepších sól. Tato skladba, napsaná speciálně pro album byla hrána živě pouze výjimečně (kromě oficiálního turné s "Animals" pouze během Watersova turné v roce 1987).

Sheep

(Waters)
V roce 1974 byla skladba "Sheep" známá spíše pod názvem "Raving And Drooling", někdy uváděna i s více konkrétním názvem "Raving And Drooling I Fell On His Neck With A Scream" (což byl původně první řádek textu).
Waters v tomto textu předpokládá, že kdybychom byli vedeni Prasaty a Psy, byla nás většina jen bezbrannými Ovcemi a směřovali bychom jenom ke svojí vlastní záhubě aniž bychom jakkoliv pochopili systém, který toto umožnil (na konci se však i tupé Ovce vzbouří a svrhnou Psy).
I když je zde dost kytary Davida Gilmoura, skladba drží pohromadě díky basovému partu. Gilmourův příspěvek je hlavně doprovod k recitovanému 23. žalmu z Bible, který měl původně recitovat Nick Mason, ale na albu tuto práci převzal neznámý člen doprovodného týmu Pink Floyd.
V roce 1987 měla být tato skladba součástí turné Pink Floyd, ale byla stažena z programu, protože Gilmour nebyl ochoten zpívat Watersovy vokály a text, se kterým se zase tak moc neztotožňoval.

Pigs On The Wing (Part 2)

(Waters)
Tato skladba byla údajně napsána proto, aby album mělo pozitivní konec a vychází námětem i hudební podobou z "Pigs On The Wing, Part 1".

 Zpět

 
Fanklub


Fanklub
Historie
Členství
Setkání
Nabízíme
Kontakt
O pf.cz
Diskuze
Chat
Revivaly
Archív

...keep talking