keep talking...


Home
Novinky
Biografie
Diskografie
Texty
Překlady
Průvodci
Vystoupení
Kalendář
Floydopedia
Knihy
Články
Fotogalerie
Ke stažení
Odkazy

webmaster

               
               
      čas      
 -44d 11h 41m 
  Praha 
               
               
PinkFloyd.cz English
English
Víte, že v jednom diele The Simpsons sa objavilo prasa skupiny Pink Floyd? Víte, že se Bob Geldof dozvěděl o tom, že má hrát roli Pinka v taxíku cestou z letiště? Taxikář byl náhodou bratr Rogera Waterse, a proto ho pobavila zamítavá reakce a "neotřelá" Geldoffova kritika samotných Pink Floyd. Víte, že na začátku písně Fat Old Sun je slyšet stejný zvuk zvonů jako na začátku High Hopes? Jedná se o zvony katedrály v Ely.
 Víte, že... 
  
Twitter Instagram
Facebook    g+

Wish You Were Here

Shine On You Crazy Diamond (Parts 1-5)

(Waters/Wright/Gilmour)
Při premiéře ve Francii v červnu 1974 byla tato skladba hrána jako den kus. Společně s dalšími dvěma poměrně dlouhými skladbami ("Raving And Drooling" a "Gotta Be Crazy", které se staly základem pro album "Animals") tak tvořila téměř veškerou náplň vystoupení.
Z "Shine On You Crazy Diamond" se nakonec stala titulní skladba nového alba "Wish You Were Here".
Původně byla skladba inspirována Gilmourovým melancholickým kytarovým tématem, které bylo nahráno s vynikajícím doprovodem kláves Ricka Wrighta. Další silnou stránkou skladby je opět Perryho saxofon.
Melodie skvěle odráží jakousi melancholii a smutnost textu, který je zcela bez pochyb o Sydu Barrettovi - tvoří jedinou výjimku, kdy se Waters věnoval ve své písni svému bývalému kolegovi a dlouholetému příteli naplno a bez jakéhokoliv skrývání.
Nahrávání této skladby bylo doprovázeno (kromě dusné atmosféry ve studiu) mnoha drobnými, ale nesmírně vyčerpávajícími problémy. Kromě toho, že pro album nebyl nikdo ve skutečnosti "zapálený" a skupina pracovala více méně mechanicky a bez duchu (což ovšem není na albu nijak poznat) a Waters to komentoval například tak, že titul by klidně mohl být "Wish We Were Here", tedy "přál bych si, abychom tu byli my", docházelo k několika drobným nehodám. Například se kapele zdálo, že první nahrávka není dost dobrá tak po týdnech úmorné práce začali nahrávat znovu. Když už se zdálo, že je nahrávka v pořádku, zjistilo se, že nějaký zvukař přidal na některé stopy omylem echo a tak byla skladba opět nepoužitelná. Nálada ve studiu tomu odpovídala...
Na původních vinylových kopiích je úvodní polovina skladby rozdělena do těchto částí a s těmito kredity:
0'00" - 2'09" (Wright/Waters/Gilmour)
2'09" - 3'54" (Gilmour/Waters/Wright)
3'54" - 6'27" (Waters/Gilmour/Wright)
6'27" - 8'42" (Gilmour/Wright/Waters)
8'42" - 13'30" (Waters)

Welcome To The Machine

(Waters)
Původní verzi této skladby přinesl Waters do studia, kdy ještě nebyl dopsaný text a hudba byla vytvořena na VCS3 syntezátor. Skladba plně vyjadřuje Watersovo opovržení a znechucení zábavním průmyslem, hlavně v oblasti hudby. Waters měl pocit, že v hudbě už vůbec nerozhoduje umění, natožpak člověk jako jednotlivec a interpret, ale jenom peníze.
Skupina tuto skladbu několikrát na koncertech ohlašovala jako "The Machine Song" a má se za to, že je to pracovní název skladby.

Have A Cigar

(Waters)
Tato skladba byla pro album napsána jako úplně poslední, pravděpodobně v době, když už byla část alba nahrána.
Waters měl problémy s hlasem a vzhledem k tomu, že nikdo jiný ze skupiny neprojevil zájem zpívat tuto píseň (jednalo se tedy hlavně o Davida Gilmoura, který ten text považoval za "moc drsný" - kdyby tak byl tušil, co bude následovat).
Nakonec Pink Floyd požádali Roye Harpera (na jehož albu "HQ" se podílel i Gilmour), aby skladbu nazpíval. Waters toho později litoval ("Ne snad proto, že by to udělal špatně, to ne, jen jsme to prostě už nebyli my...").
Verš v textu "And by the way, which one´s Pink?" ("Mimochodem, který z vás je ten Pink?") je založen na otázce, která byla Floyd položena na tiskové konferenci někdy v roce 1973, tedy po vydání "Dark Side Of The Moon".

Wish You Were Here

(Waters/Gilmour)
Tato skladba byla snad jediná v historii Pink Floyd, ke které existoval text dříve než hudba.
Skladba plynule přechází z předchozí písně, spojená s ní zvukem levného tranzistorového rádia, které se někdo pokouší naladit na frekvenci, která by se mu líbila, až "náhodou" natrefí na "Wish You Were Here"...a nechá ji tam.
Skladba je melancholická, zpívá ji Dave Gilmour s doprovodem akustické kytary a stejně jako "Shine On You Crazy Diamond" je o Sydovi. Nebo jak se později vyjádřili Pink Floyd, o komkoliv kdo tu prostě není...
Stephan Grapelli, hudebník na smyčcové nástroje dostal 300 liber za to, že zahrál jen několik málo tónů (sotva slyšitelných ve skučení větru na konci).

Shine On You Crazy Diamond (Parts 6 - 9)

(Waters/Wright/Gilmour)
Pokračování skladby ze začátku alba. Tato část byla na původních vinylových kopiích rozdělena takto:
0'00" - 4'55" (Wright/Waters/Gilmour)
4'55" - 6'24" (Waters/Gilmour/Wright)
6'24" - 9'03" (Gilmour/Waters/Wright)
9'03" - 12'21" (Wright)
Text k Part 7 byl použit i na turné v roce 1994.

 Zpět

 
Fanklub


Fanklub
Historie
Členství
Setkání
Nabízíme
Kontakt
O pf.cz
Diskuze
Chat
Revivaly
Archív

...keep talking