keep talking...


Home
Novinky
Biografie
Diskografie
Texty
Překlady
Průvodci
Vystoupení
Kalendář
Floydopedia
Knihy
Články
Fotogalerie
Ke stažení
Odkazy

webmaster

               
               
      čas      
 -43d 2h 44m 
  Praha 
               
               
PinkFloyd.cz English
English
Víte, že Pink Floyd chystali v roce 1974 album s názvem "Household Objects", kde jedinými hudebními nástroji byly domácí pomůcky (příbor, lepící páska, kýbl atd.)? Floydi nahráli tři skladby, ale vydány byly v rámci kampaně Why Pink Floyd? až v roce 2011. Víte, že poslední skladba, na které se podle kreditů podílel Nick Mason, je Any Colour You Like z roku 1973? Víte, že Roger Waters nařkl A. L. Webbera z ukradení hlavní melodie z jeho muzikálu Fantom Opery, z pisně Echoes? (www.en.wikipedia.org (Echoes))
 Víte, že... 
  
Twitter Instagram
Facebook    g+

Roger Waters znovu křísí The Wall

Roger Waters bude příští rok v Evropě mít turné k dvojalbu Pink Floyd - The Wall

Album bylo naposledy živě hráno v Berlíně roku 1990. Evropské koncerty budou následovat po tourné v Severní Americe, které začne v září 2010. Duchovní otec alba Roger Waters vysvětluje jeho vývoj, proč jej znovu křísí a prozradil i detaily nabídky na společné vystoupení se zbytkem členů Pink Floyd.


Co inspirovalo The Wall?

Když se podívám zpět, kdy jsem byl ještě relativně mladý muž, bylo zde několik věcí, které se mi přihodili a díky nim jsem se začal bát, a následkem toho jsem tíhnul k uzavření se před agresivním chováním. Myslím si, že původně byla The Wall autobiografickou prací o těchto hlavních pocitech a tématech mého života.

Proč jste byl bázlivým mladým mužem?

Myslím, že proto, že jsem ztratil svého otce, když mi bylo jen několik měsíců. (ve druhé světové válce). Byl jsem přiveden do společnosti tvořené jen ženami a to nebylo pro mne a mého bratra to nejlepší.

Myslím že jsem vyrůstal nesouc břemeno velkého pocitu viny. Pravděpodobně jsem se cítil zodpovědný za otcovu smrt. Opravdu jsem si docela jistý, že tomu tak bylo. Měl jsem živé sny, že jsem někoho zabil a jdu zjistit proč.

Bylo tomu tak do doby, kdy mi bylo kolem čtyřiceti a kdy jsem náhle pochopil o čem ten sen byl. Tím nechci snižovat přínos mé matky a tetiček - má matka odvedla pozoruhodnou práci, když sama vychovávala dva malé chlapce po druhé světové válce.

Bylo lehké to album napsat?

Psaní alba bylo relativně přímočaré. Vtip je v tom, že máte jeden vnitřní pocit. Pro mne to bylo pochopení toho, proč ačkoli Pink Floyd jsou po několik let úspěšní - jeli jsme Animals tour - začínám být nespokojený s vystoupením.

Zjistil jsem, že začínám být opravdu naštvaný na publikum. Nemohl jsem vůbec pochopit proč. Zjistil jsem, že jsem mám extrémní pocit odcizení od těch stovek lidí, všichni chlastali pivo, hučeli a křičeli. A tak jsem získal konkrétní vizi o aréně se zdí napříč a o skupině, hrající za touto zdí.

S úsměvem vzpomínám na tento malý kousek papíru s kresbou, myslíce si, že to je skvělý nápad. A tak jsem o tom začal mluvit se členy kapely a všichni si samozřejmě mysleli, že jsem se totálně zbláznil.

Středobodem tour je zeď, postavená v průběhu koncertu a poté stržena - jaká myšlenka se v tom skrývá?

Vykoupení lží ve zničení zdí, kterou se obklopujeme, jakožto jedinci i jako národy. A je to strach, který staví tyto zdi, a je to strach, který v nás vyvolá podporu v naší vládě. Je pro nás daleko jednodušší kontrolovat, jestli se bojíme jiných lidí, než kdybychom se jich nebáli.

Používáte The Wall k poctě vojákům, padlých ve válce, je to tak?

Skrz internetové stránky jsme oslovovali příbuzné padlých - vojáků i civilistů. Chci získat co nejvíce reakcí ze středního východu a ze zahraničí.

Zdá se to skvěle vymyšlené, použít obrázky těchto lidských bytostí, promítat je jako součást show pomoci pochopit to, co je středem celého alba - co je důležité je jednotlivec a život jednotlivce, jeho rodina a jeho život - a ne mapy na čáře nebo olej v zemi.

Chápu zármutek, který smrti způsobili lidem, kteří je milovali. Obrázek mého otce bude na zdi v určitém pohledu po celou show.

Proč uskutečňujete toto turné právě teď?

Rozhodl jsem se na přelomu století vrátit do světa koncertující rockové osoby. Před dvěma lety a rok před tím, než jsem dělal tour Dark Side of the Moon

A tak jsem minulý rok přemýšlel, co budu dělat. Měl bych jen hrát golf, zahradničit nebo jít do politiky, umím něco z toho? Je mi 66 let. A tak jsem si řekl, že mě ještě něco čeká a navíc rád pracuji

Měl bych jistě pokračovat v práci, ale zda udělám ještě další velké tour, to nevím. Moje snoubenka mi řekla, jestli chceš vylézt a udělat něco znovu, udělej The Wall. To je to co lidé budou chtít slyšet.

Předpokládáte, že toto bude vaše rozlučkové tour?

Nemyslím tak dopředu, ale ano, může jím být. Nevím co bych ještě měl udělat. V roce 2011 budeme hrát mou operu v pěti městech v severní Brazílii. To je další věc, která je blízko mému srdci. Takže mám ještě spoustu práce.

Proč je toto ten správný čas z politického pohledu?

Může to být proto, že tento kousek může zprostředkovat počátek komunikace nebo něco jako uzdravující pláč. Bude to velmi jednoduché pro mě a následující generaci sednout si poslouchaje naše iPody, hrajíc naše videohry a povolit Římu vypálit naše uši.

S informačními technologiemi máme šanci pochopit nesnáze druhých napříč národy a ideologickými hranicemi a myslím si, že je to příležitost, kterou jsme měli před tím.

Nejúspěšnější a nejpopulárnější píseň na The Wall je Another Brick in the Wall Part II., která za sebou má nejzářivější cestu: "Nepotřebujeme žádné vzdělání". Jasně, takhle jsem to nemyslel. Byla to satira. My všichni potřebujeme tolik vzdělání kolik je jen možné, abychom získali.

Rupert Murdoch (australský mediální magnát a multimilionář pozn. překl.) tohoto světa by měl držet informace mimo nás - krmí nás jejich propagandou a zkouší a dělají z nás pěkné krotké konzumenty. To je významně nebezpečné a zlé, z mého pohledu. Pokud tato tour dodá lidem kuráž aby si v ní něco našli, nebo aby v sobě našli rebelii... nemůžeme se jen tak tísnit na cukrové vatě videoher. Jestli to uděláme, všechny naše zuby vypadají.

Budete hrát The Wall znovu u Berlínské zdi?

Tato show je halová. Místo, kde jí opravdu chci dělat a kde jsem slíbil jí udělat, pokud a jestli vůbec tam zeď spadne je Betlém. Nic mne nemůže zabránit hraní v Jeruzalémě či Betlémě

Nebudete doprovázen žádným z dosud žijících členů Pink Floyd - proč?

Byl jsem požádán Steinbrennerovou rodinou udělat to na stadionu Yankee. Hank Steinbrenner (jeden ze spoluvlastníků týmu Yankees, o jedné jeho návštěvě stadionu jsme psali v této novince pozn. překladatele) řekl:
"Proč nemůžeš dát skupinu dohromady na The Wall?"
A já mu řekl: "No myslím si, že David Gilmour nechce nic dělat znovu a určitě ne Zeď."
On řekl: "Dobře dobře, zeptáš se ho?"
A tak jsem se zeptal a on řekl, že ne. Což jsem věděl, že řekne. Není důvod, proč by neřekl ne.

A já si myslím že Live 8 (charitativní koncert, na kterém se skupina objevila po dlouhé době pohromadě v roce 2005 pozn. aut.) bylo tak překrásné a Rick (Richard Wright, klávesista Pink Floyd, který zemřel v roce 2008 na rakovinu) samozřejmě byl s námi. Byla to pro mne neobyčejná zkušenost, a jestli je toto způsob, jakým byla za Pink Floyd udělána tlustá čára, tak to beru. Nebudu kvůli tomu nešťastný.

Avšak, jestliže ostatní budou chtít dělat něco dalšího, tak jsem do určité míry otevřen návrhům. Zatím žádné nebyly.

Roger Waters hovořil s Rebbecou Jonesovou, redaktorkou BBC pro oblast umění, pro BBC Radio 4 v pořadu Today Programme.

Překlad: Frashmaker


Původní rozhovor najdete zde

 Originál
 Zpět
 
Fanklub


Fanklub
Historie
Členství
Setkání
Nabízíme
Kontakt
O pf.cz
Diskuze
Chat
Revivaly
Archív

...keep talking