Atlas, Charles

    zmiňován ve skladbě Sunset Strip na albu Rogera Waterse Radio K.A.O.S.

    Charles Atlas, vlastním jménem Angelo Siciliano (1892 – 1972) byl kulturista a televizní celebrita v Kalifornii, zejména ve 40. a 50. letech. Charles Atlas byl propagátorem zdravé výživy a tělesného cvičení (body buildingu), byl jedním z prvních kulturistů a celebritou ve svém oboru. Založil trenérskou a poradenskou firmu, která existuje dodnes. Reklamní kampaně na knihy a TV pořady firmy Charlese Atlase jsou nejdelší nepřetržitou reklamní kampaní na světě. Charles Atlas se stal rovněž vzorem pro celý zástup svých následovníků, včetně např. Arnolda Schwarzenneggera.

    Zmínka o „hře na kopání písku do tváře“ pochází z jedné z jeho prvních, notoricky známých televizních reklam. Reklamy na firmu Charlese Atlase totiž mají vždy více méně stejný průběh, který se v průběhu let mění jen málo: Svalnatý hromotluk jakoby neúmyslně kope písek na pláži na slunící se lidi, včetně hubeného slabého mladíka a jeho dívky. Chlapce to rozzuří, ale protože je mnohem slabší, na hromotluka si netroufne. Doma pak ve frustraci zničí židli (tento detail se vyskytuje ve všech verzích reklamy) a spatří knížku o cvičení od Charlese Atlase.
    Po pár dnech posilování dle Atlasových rad získá obstojnou muskulaturu a při příštím setkání s rváčem na pláži už se nenechá bezmocně tyranizovat, čímž si získá nehynoucí obdiv své dívky…

    Umělecké jméno Atlas získal Siciliano podle sochy řeckého titána Atlase, jehož socha zdobí průčelí hotelu na Coney Islandu, které byl údajně velmi podobný. Kromě toho podle řecké mytologie pojmenoval Charles Atlas i své děti – Hercules a Diana.