Český fanklub hudební skupiny Pink Floyd formálně vznikl jako občanské sdružení na podzim roku 2001. Tomu však přecházel několikaletý vývoj událostí.

Prvotním podnětem byly stránky Pavla Šimka – Eclipse Archives, které patřily k tomu nejlepšímu, co bylo možné ve své době nalézt na českém internetu na téma Pink Floyd. Jednalo se o polovinu devadesátých let, kdy světový web bylo tříleté dítě a e-mail se běžně používal jen mezi studenty VŠ a zaměstnanci pokrokových firem. Vznikla e-mailová konference eclipse-news, jejímž původním účelem byl informovat o novinkách a změnách na webových stránkách Eclipse Archives.

Protože do této konference mohli přispívat všichni přihlášení bez omezení, proměnil se brzy tento komunikační kanál v hlavní česko-slovenskou e-mailovou konferenci na téma Pink Floyd. Kolem ní se pak vytvořila skupina jejích stálých přispěvatelů (a ještě větší skupina stálých čtenářů). Netrvalo dlouho a zrodil se nápad uspořádat sraz lidí z konference, aby se vzájemně poznali a k e-mailovým přezdívkám si připojili také obličeje. Tak proběhla dnes již historická Pink Floyd Party `98 v Pink Floyd Café v Praze.

Pink Floyd Party splnila svůj účel dokonale. Brzy došlo k jejímu zopakování a četnost těchto akcí postupně rostla, až se z nich staly (ne)pravidelné schůzky aktivních členů konference Eclipse-news a jejich přátel. Vytvořilo se tak společenství lidí, „jádro“ dnešního fanklubu, a vznikla tradice neformálních setkání, která se ve stejném duchu konají dodnes.

Prvotním impulsem pro založení oficiálního sdružení byl blížící se koncert Rogera Waterse v Praze v roce 2002. Chtěli jsme se s mistrem potkat a bylo zřejmé, šance na setkání výrazně vzrostou, pokud budeme vystupovat jako právnický subjekt. Diskuze nakonec vyústily v založení občanského sdružení Pink Floyd fanklub CZ.

Mimochodem – s Rogerem jsme se nakonec nesešli, subjekt nesubjekt …