Begin, Menachem

  ministerský předseda Izraele v letech 1978 – 1983
  zmiňován v textu skladby Get Your Filthy Hands Off My Desert na albu The Final Cut.

  Menachem Begin (1913 – 1992) byl původem polský Žid, první premiér Izraele nominovaný za stranu Likud. Přestože byl kandidátem na Nobelovu cenu míru, jeho působení v politice je značně kontroverzní.
  Ještě před svým jmenováním nejvyšším představitelem Izraele, podílel se Begin jako člen podzemního hnutí Irgun na vojenských akcích zaměřených proti britskému velení v Libanonu, který v té době spadal pod ochranu Spojeného království.

  Jedna z prvních věcí, které Begin udělal jako premiér, bylo vypovězení dohody mezi Izraelem a Egyptem o stažení židovských vojsk ze Sinajského poloostrova. V roce 1978 na něj znovu vstoupily izraelské jednotky.

  Begin taktéž utužoval vliv Izraele v okupovaných palestinských územích (Gaza a Západní břeh Jordánu), kde zakládal četné židovské osady a chtěl rozvrátit tato území zevnitř.

  Proti četným útokům na severní území Izraele nařídil Begin v roce 1982 omezenou vojenskou operaci, která měla za cíl vyčistit pás Libanonu podél hranic s Izraelem od muslimských radikálů a jejich raketometů. Izrael současně obsadil i hlavní město Bejrút.
  Velmi brzo však konflikt přerost v otevřenou válku s Libanonen. Tento konflikt sice oficiálně skončil o tři roky později příměřím, fakticky však všechny vojenské jednotky staženy nebyly a Izrael pokračoval v okupaci jižního Libanonu (Golanské výšiny) až do roku 2000. V letech 1976 – 2005 umožnila přítomnsot izraelských jednotek Sýrii okupovat většinu zbývající části Libanonu.

  Begin odstoupil poté, co Izrael přivedl na pokraj ekonomického kolapsu a poté, co sám začal trpět psychickými problémy.