Hammer, Jan


  americký skladatel, klávesista, multiinstrumentalista

   Jan Hammer (*17. dubna 1948) se narodil v Praze muzikálním rodičům. Začal studovat AMU, ale v roce 1968 kvůli sovětské invazi do ČSSR studium přerušil a odešel do Ameriky, kde se po dokončení studia připojil ke vznikající jazzrockové skupině Johna McLaughlina Mahavishnu Orchestra. Ještě před odchodem však stihnul složit písně a hudbu k pohádce Šíleně smutná princezna. Za peníze získané koncertováním s Mahavishnu Orchestra si vybudoval vlastní nahrávací studio Red Gate Studio na své farmě nedaleko New Yorku.

   Po konci skupiny v roce 1973 se vydal cestou sólové tvorby i spolupráce s významnými hudebníky, hlavně s Jeffem Beckem, s nímž se zaměřil více na rockovou hudbu. Dále to byli Joni Mitchell, Mick Jagger, Neal Schon, Al Di Meola, Carlos Santana či Steve Lukather. Je tak asi naším celosvětově nejúspěšnějším současným hudebníkem. Je i držitelem dvou cen Grammy.

   18. srpna 1988 si v rámci Pocty Les Paulovi společně zahrál Blues s Davidem Gilmourem a Tony Levinem. Za pozornost stojí, že David v čase 3:12 použil obrat z Shine On You Crazy Diamond.

   S Davidem si – společně s Ringo Starrem a Jeffem Beckem – zahrál i v roce 1989 ve vtipném videoklipu k písni Too Much To Lose z alba Snapshots. David se v klipu vzhledem k přítomnosti dalšího kytarového mága Jeffa Becka zhostil baskytary. Jan Hammer je tak pravděpodobně jediný český rodák, jenž měl možnost zahrát si s členem skupiny Pink Floyd.

   V pozdějších letech se Jan Hammer zaměřil na elektronickou a syntetizátorovou hudbu. V roce 1984 byl Jan Hammer pověřen psaním hudby ke kultovnímu americkému seriálu Miami Vice. Jeho Miami Vice Theme se stalo obrovským hitem a dosáhlo 1. příčky v žebříčku Billboard Hot 100 Singles a je tak jedinou instrumentální seriálovou hudbou, jíž se to podařilo. Soundtrack k seriálu byl 12. týdnů na 1. místě žebříčku Billboard a celosvětově se ho prodalo 7 mil. kusů. V následujícím klipu si dokonce zahrál zloděje unikajícího hrdinům seriálu:

   Jan Hammer se dále podílel i na mnoha dalších projektech. Za pozornost českého publika však stojí, že v roce 1992 složil hudbu k celosvětově vysílanému televiznímu spotu Amnesty International s Václavem Havlem.

   V roce 1994 se stal také výhradním tvůrcem veškeré hudby a znělek pro nově vzniklou TV Nova. Jeho hudba je Novou využívána dodnes. Zde je jeho jistě všem známá znělka pro Televizní noviny:

  Odkazy:
  Internetové stránky Jana Hammera
  Rozhovor s Janem Hammerem (iHned 23. června 2011)