Havel, Václav

  *5. 10. 1936 – +18. 12. 2011

   Dramatik, spisovatel, mnohonásobný politický vězeň, nehrající člen kapely The Plastic People Of The Universe, prezident Československa a České republiky a především člověk, jenž významnou měrou přispěl k pádu železné opony a umožnil tak mnoha kapelám včetně Pink Floyd zavítat a opakovaně se vracet do svobodné a demokratické České republiky a zároveň mnoha fanouškům poprvé v životě vidět a prožít koncerty jejich oblíbených kapel. Václav Havel, sám velký posluchač a příležitostný hráč rock´n´rollu, se s Pink Floyd setkal v roce 1994 u příležitosti jejich koncertu na Strahovském stadionu. Na fotce z přijetí Pink Floyd na Pražském hradě jsou zleva Rick Wright, Olga Havlová, Václav Havel, David Gilmour a Nick Mason. Ostatně citujme Nicka z jeho knížky Inside-Out – A Personal History Of Pink Floyd:

   „Na začátku září jsme byli v Praze, kde jsme hráli také poprvé. Večer před koncertem pro 120 000 lidí na Strahovském stadionu jsme povečeřeli s Václavem Havlem, dramatikem, bývalým politickým vězněm a nyní prezidentem. Nebyla to žádná hostina, v jakých si tolik libuje bulvár, ale neformální studená večeře v restauraci u řeky. Mnoho z nás si cestou za domácí úkol přečetlo některou z jeho knih, abychom ukázali, že o jeho díle něco víme, a přemýšleli jsme, jestli i Václav strávil noc poslechem naší sbírky cédéček.“

  Václav Havel je jedním z mála politiků, o nichž Nick ve své knize píše. Sám Václav Havel se o Pink Floyd mj. 2x zmiňuje v dopisech Olze z doby jeho pobytu ve vězení, jež byly později vydány knižně. Úryvky přinášíme:

   „Jako pilný čtenář Melodie bych jen letmo a nahodile upozornil na pár věcí, které tam moc chválí. Z nových skupin: Police, Talking Heads, ze starších nové desky Who, Yes, Led Zeppelin, Stevie Wonder, Bowie, King Crimson, Niemen, Streisandová, Weather Report, z odlehčovaček Smokie atd. atd. Taky máme málo Pink Floydů. (…) Z českých věcí mne zajímá Stivín, Progres 2, Jana Kratochvílová a Hašlerky nahrané Hybšem“

   „… Setkej se s ním, prosím, těsně před jeho cestou za mnou a vzkaž mi, které mé dopisy už máš, kolik Tvých a Ivanových je na cestě a vůbec, co je nového. Dnes už je neděle, já pojídám prášky, piju čaj, válím se v posteli a trochu potím, jsem spokojen.
  Pozdravuj Láďu L.! Nech si poslat Zeď od Pink Floydů!

    Líbe Tě Vašek“