Kubrick, Stanley

  režisér, scénarista, producent, spisovatel

  Stanley Kubrick (26. července 1928, New York – 7. března 1999 Harpenden, Anglie) byl jeden z nejvýznamnějších světových režisérů a scénáristů. Nenatočil sice za svůj život hodně filmů, zato všechny jeho filmy jsou označovány za geniální díla. Mezi ty nejznámější patří Spartacus, Lolita, Dr. Strangelove, 2001: Space Odyssey (2001: Vesmírná odyssea), A Clockwork Orange (Mechanický pomeranč), The Shinning (Osvícení), Full Metal Jacket (Olověná vesta), Eyes Wide Shut (Oči široce zavřené) a další.

  Kubrick se s Pink Floyd setkal hned několikrát. Poprvé to bylo v roce 1970, kdy pracoval na svém filmu A Clockwork Orange (Mechanický pomeranč) a v té době slyšel album Atom Heart Mother, které ho velmi zaujalo. Požádal Pink Floyd o autorská práva k hudbě, ti jej ale odmítli, pravděpodobně proto, že Kubrick byl známý svým experimentálním přístupem a kapela by neměla kontrolu nad tím, jak bude hudba použita.

  V roce 1997, kdy Waters pracoval na albu Amused To Death, požádal Kubricka o povolení použít některé zvuky z jeho filmu 2001: Vesmírná odyssea, především scén s počítačem HAL9000 (Film byl natočen podle stejnojmenného sci-fi románu Arthura C. Clarka). Tentokrát ovšem Kubrick odmítl Waterse.

  Waters místo toho použil Waters „tajný vzkaz“ „Stanleymu a všem dalším paličům knih“ na začátku skladby A Perfect Sense, Part 1.

  Waters později používal záběry z filmu 2001: Vesmírná Odyssea jako screen film (film promítaný na pozadí) během jeho turné 1999/2000 In The Flesh.

  Stanley Kubrick zemřel nedlouho po dokončení filmu Eyes Wide Shut. Jeho poslední rozpracované dílo A.I. Artificial Intelligence bylo dokončeno jiným slavným režisérem – Stevenem Spielbergem.