Parker, Sir Alan

  režisér, scénárista, spisovatel, producent, herec

  Sir Alan Parker (nar. 14. února 1944) je významný britský režisér a scénárista. Kromě Velké Británie ovšem pronikl svou tvorbou i do Hollywoodu. Je zakládajícím členem Director’s Guild of Great Britain – společnosti, která sdružuje britské režiséry.

  Svoji dráhu začal Parker v roce 1968, kdy natáčel instruktážní videa a televizní reklamy. V témže roce založil Alan Parker Film Company společně s Alanem Marshallem, který Parkerovy filmy produkoval.

  Parker režíroval celou řadu žánrově i tématicky rozdílných filmů. Od pohádek pro děti až po slavné filmy Midnight Express (Půlnoční expres) a Evita.

  V roce 1982 režíroval film Pink Floyd The Wall podle scénáře Rogera Waterse. Roger velmi usiloval o to, aby mohl hrát ve filmu hlavní roli Pinka Floyda. Parker to odmítl s tím, že pokud bude Roger na svém požadavku trvat, nebude film režírovat. Waters nakonec ustoupil a roli Pinka svěřil Parker Bobu Geldofovi, což bylo později uznáno jako vynikající volba.
  Parker pro film rovněž natáčel živá vystoupení The Wall v letech 1980 a 1981 a záběry chtěl ve filmu použít, ale nakonec od toho upustil. Tyto záběry nebyly dosud nikdy zveřejněny.

  Na filmu Pink Floyd The Wall Alan Parker opět spolupracoval se svým dvorním producentem Marshallem. S oběma měl Waters spory nejen kvůli hereckému obsazení, ale i kvůli mnoha jiným detailům, včetně jednotlivého rozvržení scén, což Parker s Marshallem, zvyklí na velkou porci samostatnosti, nelibě nesli a docházelo k mnoha hádkám.

  Waters si nedlouho na to na mnoho těchto „křivd“ vzpomněl v průběhu tvorba alba The Final Cut. Na přebalu desky je například obrázek muže ve vojenské uniformě z druhé světové války s cívkami filmu v podpaží a s nožem v zádech (narážka na zradu, které se na něm filmaři dopustili tím, že jej nenechali hrát hlavní roli ve filmu). Ve video EP se rovněž objevuje psycholog jménem A. Parker-Marshall, kterému se Waters svěřuje.