Scarfe, Gerald Anthony

    karikaturista, kreslíř

     Gerald Scarfe (*1. června 1936) začal svoji kariéru jako kreslíř a karikaturista, autor mnoha politicky laděných karikatur pro britské magazíny Punch, Private Eye a Time Magazine.
    Dále je znám kreslenými sekvencemi z britského sitcomu Yes, Prime Minister (Jistě, pane premiére), který byl vysílán i v ČR. V kresbě politické karikatury pokračuje dodnes.

      Jeho první prací pro Floydy byl tourbook k turné v r. 1974 v podobě kreseb parodujících jednotlivé členy kapely. Pro turné In the Flesh v r. 1977 vytvořil animované klipy ke skladbám Welcome to the Machine a Shine On You Crazy Diamond (oficiálně vydáno na WYWH Immersion edici, Welcome To The Machine k vidění zde. V roce 1979 vytvořil na Watersovo přání jednoduchý, ale nezapomenutelný obal pro album The Wall, čímž porušil do té doby neprůstřelný monopol Hipgnosis na floydovské obaly. Waters byl za toto rozhodnutí mnohokrát kritizován, nicméně je pravda, že právě obal The Wall je spolu s obalem Dark Side Of The Moon nejznámějším a nejreprodukovanějším obalem.

     Obalem a bookletem pro album však Scarfeova práce pro projekt The Wall teprve začala. Je autorem nafukovacích loutek, které byly používány při koncertech (myšlenka nafukovacích loutek vznikla během focení obalu pro album Animals, kde bylo použito nafukovací prase). Kreslil a režíroval i animované filmy, které byly promítány na zeď během koncertů. Podílel se na tvorbě filmu Pink Floyd The Wall, kde je autorem výtečných animovaných sekvencí, zvláště animace bombardování Británie az 2. světové války v Goodbye Blue Sky, známých „milujících se květin“ v Empty Spaces nebo soudního přelíčení v The Trial. Později s Rogerem spolupracoval na projektu The Wall Live In Berlin. Spolupracoval i na podobě The Wall Immersion edice, ke které navrhnul mj. její obal.

     Vytvořil také grafiku pro Watersovo album The Pros And Cons Of Hitch Hiking a následné turné.

     V roce 2012 se v Českorumlovském Egon Schiele Art Centru konala výstava jeho celoživotního díla, na kterou autor osobně zavítal. Podrobnosti zde

     Oficiální stránky Geralda Scarfea: Geraldscarfe.com